Jaka jest historia pizzy?
Większość osób uważa, że początki pizzy są związane z Włochami, jednak tak nie jest. Początki pizzy związane są z Grecją. Pierwotną wersją pizzy są greckie placki plangutos. Placki te były cienkim ciastem, na które nakładane były różnego rodzaju dodatki. Jednak trzeba pamiętać, że samo słowo pizza pojawiło się po raz pierwszy właśnie we Włoszech. Bardzo istotną kwestią jest fakt, że nazwa ta po raz pierwszy została użyta przez restaurację w Neapolu. Była to i do tej pory jest pizzeria Antica Pizzeria Port’Alba.
Historia powstania pizzy margherita związana jest z osobą królowej Włoch – Małgorzaty Sabaudzkiej. Otóż uwielbiana przez naród królowa Małgorzata była nie tylko piękna, ale także dobra dla swoich poddanych. Za przykład można tu podać udzielanie wsparcia wielu fundacjom charytatywnym np. Czerwonemu Krzyżowi czy też współtworzenie instytucji kulturalnych takich jak: „Casa di Dante” i „Società del Quartetto”. Nic więc dziwnego, że gdy królowa Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem Humbertem I odwiedzali w 1889 roku Neapol. Poddani przyjęli ją bardzo ciepło.
Piekarz Rafaele Esposito przygotował specjalnie dla królowej pizzę, której podstawowymi składnikami były pomidory, ser mozzarella i bazylia. Wymienione składniki miały odpowiednio symbolizować włoskie barwy narodowe, czyli: czerwień, biel i zieleń. Za naming pizzy odpowiedzialny jest Rafaele Esposito, który chcąc uczcić władczynię, nazwał danie jej imieniem, które w oryginale brzmi Margherita.
Skąd jednak wzięła się sama nazwa? Prawdopodobnie pochodzi ona od greckiego „pikte”, które znaczyło tyle, co sfermentowane ciasto. Słowo to przemknęło do łaciny jako „pitta”, które w języku włoskim mogło brzmieć właśnie „pizza”. Rozważano także inne słowa z łaciny, które mogły dać początek dzisiejszej „pizzy”, np. „pinsa”(rozgniatać, rozbijać) i „picea”(słowo oznaczające ciemną barwę popiołu z pieca opalanego drewnem). Słowo „pizza” po raz pierwszy pojawiło się w języku pisanym w łacińskim tekście z miasta Gaeta (997 r.).